old-world-vs-new-world-wines
old-world-vs-new-world-wines

עולם ישן ועולם חדש

הדפס דוא"ל
(0 הצבעות)

הנה נושא חמקמק ומסובך להגדרה, כזה שעלול להתפתח בקלות לויכוח אינסופי על גבולות גזרה וטעם, אבל מהווה בסיס להתייחסות מעמיקה ליינות העולם ולסגנונות ייננות רבים המשתנים לאורך השנים.

את סגנונות הייננות (או עשיית היין) ברחבי העולם אפשר לחלק לשתי אסכולות ראשיות: "העולם הישן" ומולה זו של "העולם החדש". 
העולם הישן הוא שם כולל למסורות בערש תרבות היין שהתפתחו במשך אלפי שנים בצרפת, איטליה, ספרד וכיו״ב, בעוד שהעולם החדש מייצג את גישתם השונה של אזורי היין החדשים יותר כמו אוסטרליה, קליפורניה, ארגנטינה, ישראל וכיו״ב. 
"עולם ישן" הוא האב, עבר היין המתמשך אל ההווה, ואילו "עולם חדש" הוא הבן הסורר שמרד בחוקים הישנים ואימץ ראייה חדשה במטרה לסלול לעצמו הגדרה משלו. 
אם תרצו, מדובר ביחסי גומלין בין מסורת וחדשנות. החלוקה הזו לעתים קרובות הופכת למלאכותית: גם העולם הישן עבר מודרניזציה של אמצעי הייצור ויקבים רבים בו מיישמים גישות חדשות המשלימות את הגישה הקלאסית שלהם, ומאידך ניתן למצוא בארצות היין המודרניות יקבים המיישמים גישות מסורתיות שקורצות לעולם הישן. 
בארצות העולם הישן יקבים רבים גילו מזמן את שוק היין הבינלאומי ועברו לייצר יין ישיר יותר ופחות נאמן למסורת הישנה. ייננות, בהיותה ביטוי אומנותי של ממש, מהווה כר לאמירה של היוצר/יינן, וכך סוג העשייה הוא ראי להשקפת עולמו.

כמה הנחות יסוד:

 • הרבה יינות לא נופלים באופן מובהק לאף אחת מהאסכולות; התמורות שחלו בעולם היין יצרו ביניהן הרבה תחנות אמצע בין שתיהן. למשל, האם יקב דרום אפריקאי בן למעלה מ-350 שנה הוא עולם ישן או חדש? האם משפיעה על כך החתימה של בקבוקי היין שלו בפקקי הברגה להבדיל מפקקי שעם מסורתיים? התשובה תהיה תלויה באופי היין של היקב והמסורת שהוא נאמן לה.
 • שתי האסכולות מתפתחות עם הזמן ומשפיעות זו על רעותה. לדוגמה, יין פורטוגזי - עולם ישן בפוטנציה - המיושן בחביות עץ אמריקאיות - סגנון עולם חדש כביכול. יין זה, אגב, אינו הופך ל"עולם חדש" מובהק בגלל בחירה זו, ועשיית היין המורכבת מגורמים רבים יכולה עדיין לשמור על מאפייני "עולם ישן".
 • בשוק היין המפותח של הכפר הגלובלי, יצרנים ותיקים זונחים את החוקים המסורתיים של עולם הישן ועוברים צד לאסכולה המודרנית, לעתים במידה מתונה (הטמעת טכנולוגיות חדישות וזנים לא מסורתיים) ולעתים קיצונית יותר ("להנדס" יין על פי טעם השוק).
 • שפע האפשרויות הטכנולוגיות החדשות העומדות בפני ייננים וזנים חדשים ומסקרנים מאפשרים לפתח ולגוון את תהליכי העשייה ביקבי "עולם ישן" מובהקים, אשר במקרים רבים ישמרו על הרבה מאופי היין "הישן" למרות כל אלה.

עולם ישן

תעשיית היין ההיסטורית מייצגת חיבור עמוק של היינות לתרבות ולמקום, כולל מנהגים, קולינריה מקומית, מסורות, טקסים, סמלים שונים ועוד רבדים תרבותיים ופולקלוריים. יינות באסכולה זו מייצגים ידע ונסיון של מאות ולעתים גם אלפי שנים, מה שמקנה לרובם עומק והד של מנהגי עבר.

cellar-1 us

חביות ענק מסורתיות מאלון סלבוני במרתף ייןליינות הללו זיקה חזקה למקום: הם מייצגים את המנהגים והגיאוגרפיה המקומית באופן עמוק, כולל אותו "טרואר" מפורסם - מכלול של תנאי סביבתיים לגידול חקלאי. 
החיבור השלם והרחב בין מקום, אקלים, שיטות לטיפוח וכורמות של זני ענבים וכן כל שאר שלבי ההפקה מוצאים ביטוי ביינות שיש להם זהות מיוחדת, צניעות, עומק, ולעתים גם נשמה יתרה שמדברת מתוך היין ותחושה של ״קצוות פתוחים״ שיש להם המשך אינסופי וחידתי מעט. 
מקובל לייצר את יינות העולם הישן עם דרגת חומציות גבוהה יחסית ששומרת על רעננות היין וגם זו של השותה, מקלה על שידוך היין לאוכל וגם תורמת ליכולת התיישנות של היין. 
רוב היינות משודכים בטבעיות ובאופן מסורתי לאוכל ולמנהגים מקומיים. לרוב תהיה בהם מידה של צניעות וחיבור לחיי היום יום, גם בשופעים שבהם. יינות רבים בעולם הישן מכילים מאפיינים חידתיים במקצת שלעתים הם חבויים מתחת לפני השטח, מה שהופך אותם לטעם נרכש לחובבי יין מתחילים וגם מנוסים יותר. 
השימוש בחביות מתון בדרך כלל ומשמש - כמו שאר שלבי תהליך הייצור - להשגת איזון ומורכבות מבלי להאפיל על טעמי הפרי. 
סימון הבקבוקים והגדרת היין ייקבעו לרוב על פי איזור הייצור ולא לפי זני הענבים שבו. נכללים בקטגוריה זו: רבים מיינות צרפת, איטליה, ספרד, פורטוגל, יוון וארצות אירופאיות נוספות בעלות ותק בייצור יין.

עולם חדש

אסכולת "העולם החדש" נוצרה והתפתחה באיזורי יין מודרניים שתרבות היין הגיעה אליהם במאות השנים האחרונות, וביניהם חדשים פחות כמו צ׳ילה וארגנטינה, דרום אפריקה, וחדשים יותר כמו ארה״ב, אוסטרליה, ניו-זילנד , ו ויפן. 
יקבים רבים בארצות אלה הבינו כי יתקשו להתחרות ביינות בעלי מוניטין של מאות שנים אם ינסו להיות ״אותו דבר״ ומיתגו את עצמם כחלופה צעירה וחדשה. 
חלק מאסטרטגיה זו היה הפקת יינות זניים (נקראים על שם הזן המרכיב 85% מהיין). כך הם גם משווקים, בניגוד ליינות קלאסיים מהעולם הישן שנקראים על שם אזור הכרמים ודירוג האיכות שקיבלו מהמועצה המפקחת - האפלסיון - או כזו שיש לה תפקיד דומה. 
בהפקת היין נעשה שימוש דומיננטי בחביות המשנות את מאפייני היין; נפוצות הן חביות עץ אלון אמריקאי המעניקות טעמי וניל ויוצרות יין יותר ישיר ופחות עגול בהשוואה לחביות הצרפתיות ואחריות מהעולם הישן.  יינות רבים מאסכולה הם בעלי טעמים מתפרצים של הפרי שהיווה חומר גלם ליין ומכונים לרוב ״פירותיות״.
 יינות "עולם חדש" נוטים להיות ישירים יותר ופחות חידתיים, ולכן גם דורשים פחות התרגלות אצל הצרכן הבינלאומי המחפש יין נגיש. 
שיטות "עולם חדש" מאפשרות "הנדסה" מרחיקת לכת של היין הממתנת את השפעות איזור הגידול והאקלים בשנת הבציר.

עודכן לאחרונה ב רביעי, 13 פברואר 2019 11:10
נעם דינסטג

אתר פיינשמקר חולק חוויות, ידע צרכני ונושאים שונים הקשורים לתרבות יין שאספתי בדרך עם חברים לתחום.

יין הוא חלק מתפריט יומיומי בעיני ובמחיר שהוא נגיש לכל. זה הרעיון שאני מקדם בעזרת האתר וסדנאות תרבות יין.

דוא"ל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

השאר תגובה

 • איזה יין מדהים עוד לא טעמת?
 • איך בוחרים יין במחיר ובאיכות שתתאים לך?
 • איך לא ללכת לאיבוד בחנות היין?
 • איך לשדרג את הארוחה בקלות?
 • פשוט תשאלו אותי, אני זמין במייל (ובתגובות).
 • מעניין אותך יותר? אני גם עורך סדנאות יין.

 

סדנת היין

מטרת אתר זה וסדנת היין שאני עורך, להפוך את עולם היין והעולם שמסביבו לנגישים יותר. באמצעות הסדנה נלמד נכיר את התחום ונעשה סדר עבור חובבי היין, המתחילים והמתקדמים כאחד. יחדיו נבין מה מעניין אתכם ומה יהיו התכנים בסדנה שלכם. הסדנאות מתקיימות באווירה כיפית שנותנת מקום של כבוד ליין ואוכל.

אז אם אתם...

 

 • מחפשים חוויה מעניינת ומהנה עבורכם, עבור קרובי משפחה וחברים
 • מבקשים להרחיב ולפתח את טעמכם האישי ביין
 • רוצים להיכנס לחנות ולבחור ביתר קלות יין שיתאים לכיסכם ולטעמם
 • מעוניינים לשלב בטבעיות יין בחיי היום יום ולא רק באירועים מיוחדים

לדף הקשר gl01

Image

האתר נולד מתוך כוונה לחלוק את הצורך הפשוט והיומיומי לשתות כוס יין, בדרך כלל עם ארוחת הערב, מבלי לרוקן את הכיסים. האתר מתמקד בהמלצות על יינות שנמצאו מעניינים מספיק ושווים את תג המחיר שלהם, שולחניים מחד ועיליים מאידך. בחירותי מייצגות את טעמי האישי, אבל אני משתדל לשמור על ראש פתוח ולהישאר נטול פניות.

נעם דינסטג
אתר פיינשמקר

רשת חברתית

The CMS powers of Joomla, seamlessly integrated with Modified Wordpress to inherit Joomla! styles.
Copyright © 2020 Designed and developed with HTML5 & CSS3 by: Uri Damsker